Emlak Arama
Fiyat Aralığı
-
 TL
Oda Sayısı
Metrekare
-  2
 
İPOTEK FEK YAZI MASRAFLARI KALKTI

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK ) ile bankalar arasında uzun süredir devam eden  pazarlıkların ilk aşamasında tüketicilerin lehine kararlar çıktı. Bankalar, kredi alımında uyguladığı komisyon  ve ücretlerden 5’ini kaldırmayı kabul etti. Bu 5 kalemin içerisinde konut kredisi kullanan kişileri yakından  ilgilendiren “İpotek Fek Ücreti de bulunuyor.

 İpotek tesis(koyma) ve ipotek fek (kaldırma) ücreti nedir?

İpotek tesis ücreti konut kredisi alırken tüketiciden talep edilen masraf kalemlerinden biridir. Bu ücret teminat olarak gösterilen evin üzerine koyulan ipoteğin işlemleri için alınıyor ve 200-350 TL arasında değişiyor. Aslında krediyle alınan konut, tapu işlemlerinin bir parçası olan ipotek harcından muaftır. Ancak bankalar, çalışan ve evrak maliyetlerini karşılamak için bu ücreti tahsil etmek isteyebiliyor.

Bankalar konut kredisi sürecinin başında ipotek koyma ücreti aldıkları gibi geri ödemelerin sonunda ipoteğin kaldırılma(fek) süreci için de tüketiciye belli bir ücret yansıtabiliyorlar. İpotek konulma işlemi ile benzer tutarlarda ücretlendirilen bu masraf kalemi için bugüne kadar birtakım haksız uygulamalar sebebiyle hukuki süreçler yaşanmış, mahkemelerde bu masrafın iadesi ile ilgili farklı kararlar alınmıştı.

İpotek Fek Ücreti Artık Alınmayacak

Torba kanunla birlikte bazı yeni yetkinlikler kazanan BDDK,  bankalar ile yapılan görüşmeler sonucunda tüketiciden alınan bazı masraf kalemlerine ilişkin düzenlemeler yaptı. Buna göre konut kredisi kullanan kişileri yakından ilgilendiren ipotek fek ücreti için kaldırılma kararı alındı. Bunun anlamı, kredi kapanış aşamasında ve bankanın talebi doğrultusunda alınan bu ücret artık tüketiciden istenemeyecek. Bu düzenleme ile birlikte konut kredisi tüketicileri ortalama 250 TL’lik bir masraftan da kurtulmuş olacak.

 

 
 
Anasayfa İletişimAtak Mail
Kurumsal
Hakkımızda
Misyon ve Vizyon
Gayrimenkul Danışmanlarımız
 
Emlak İlanları
Konut
İş Yeri
Arsa
Bina
Turistik Tesis
 
Arama Kelimeleri

Kocaeli Gayrimenkul

Kocaeli Emlak

İzmit Emlak

 
 
Bize Ulaşın
(0 262) 324 0 200
Takip Edin
Bizi Facebook'ta Takip Edin